In Uncategorized

2016 Event Calendar

 Last updated 6th April 2016

January
11-16 – Billabong National Championships presented by Health 2000, Dunedin (SNZ Pro Series, SNZ Grom Series, SNZ Longboard Series)

30-31 – Billabong Grom Series pres by Oceanbridge #1, Mount Maunganui (SNZ Grom Series Under 14s, 17s, 20s boys and girls)
30-31 – South Island Grom Series Event 2, Dunedin (SISA)

February

13-14 – Billabong Grom Series pres by Oceanbridge #2, Whangamata (SNZ Grom Series Under 14s, 17s, 20s boys and girls)

20-21 – Coast Papamoa NZ Longboard and SUP Open, Mount (SNZ Longboard Series)
26-27 – Cape Classic, Westport (SISA)

27-28 – NZ SUP Festival, Omaha Beach, Auckland (Paddle racing)

March
5-6 – Billabong Grom Series pres by Oceanbridge #3, Piha Beach, Auckland (SNZ Grom Series Under 14s, 17s, 20s boys and girls)

12-20 March – The Ultimate Waterman
12 – The Ultimate Paddle Day, Takapuna Beach (public participation event)

12-13 March – Rip Curl GromSearch, Fitzroy Beach, Taranaki (SNZ Grom Series Under 12s, 14s, 17s boys and girls)

18-20 – Ray White Duke New Brighton Surfing Festival, New Brighton, Christchurch (SNZ Longboard Series and SNZ Grom Series)

25-27 – South Island Championships, Dunedin (SNZ Pro Series, SNZ Longboard Series, SNZ Grom Series)

April
15-17 – Rip Curl Pro pres by Galbraiths, Manu Bay, Raglan (SNZ Pro Series plus Under 20 Boys)

16-17 – Women’s Canterbury Championships, Christchurch (SISA)

23-25 – Go Pro Men’s Canterbury Championships (SNZ Pro Series 4 star, SNZ Longboard Series, SNZ Grom Series)

 30 April – 1 May – Backdoor GromBash, Manu Bay, Raglan (SNZ Grom Series Under 14s, 17s, 20s boys and girls)

May
7-8 – Joyce & Co Ltd Junior Winter Festival, North Wai, Christchurch (SISA)

June
3-5 – Kaikoura Cold Water Classic, Kaikoura (SISA)

July
No events scheduled

August
6-14 – ISA World Surfing Games, Jaco, Costa Rica
9 – 10 – Secondary Schools Surfing Competition, Manu Bay, Raglan

September
17-25 – 2016 Vissla ISA World Junior Surfing Championship, Azores Islands, Portugal
26 – 29 – GromLab Surfer Development Camp, Gisborne

October
1 – 2 – ECT Primary School Championships, Gisborne
3 – 7 – ECT Scholastic Championships, Gisborne
22 – 24 – Aotearoa Maori Titles, Manu Bay, Raglan
29 – 30 – Backdoor BayBash, Waimarama Beach/Te Awanga, Hawkes Bay (SNZ Pro Series, SNZ Grom Series)

November
12 – 20 – ISA World Standup and Prone Paddleboard Championships, Fiji

December
3 – National Surfing Day, nationwide

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search